Smart Slider 3 Module

Banner_Recruitment_06.png

بهینه‌ترین روش جابه‌جایی چیست

فرآیند جابه‌جایی مواد به عنوان بخشی جدایی ناپذیر در صنعت، همواره بخش اعظمی از هزینه شرکت‌های بزرگ و کوچک را به خود اختصاص داده است. هزینه‌های مالی و جانی فرآیند جابه‌جایی به حدی است که اگر کنترل نشود، ممکن است حتی باعث ورشکستگی یک کسب و کار گردد. در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، این امر توسط ربات جابه‌جایی انجام می‌شود، که باعث بهینه شدن فرآیند خواهد شد.

ربات جابه‌جایی کیسه

با ربات جابه‌جایی بیشتر آشنا شوید

استفاده از نیروی انسانی از متداول‌ترین و سنتی‌ترین روش‌های ممکن جهت انجام عملیات جابه‌جایی می‌باشد. این فرآیند با به همراه داشتن معایب متعدد می‌تواند به طور مستقیم در میزان بهره‌وری هر واحد تولیدی اثر گذار بوده و در عین حال سلامت کارکنان را مورد تهدید جدی قرار دهد.

هر ساله افراد زیادی به خاطر انجام جابه‌جایی جان خود را از دست می‌دهند، و یا دچار خسارات شدید جانی می‌شوند. برای جلوگیری از این موضوع می‌توان از ربات جابه‌جایی استفاده کرد، تا علاوه بر کاهش زمان حمل و نقل و افزایش حجم تولید، خطراتی نیز برای نیروی انسانی نیز به وجود نیاید.

به عنوان مثال جابه‌جایی قطعات سنگین در صنایع پرسکاری توسط نیروی انسانی می‌تواند احتمال بروز بیماری‌هایی نظیر دیسک کمر را در فرد به طرز چشمگیری افزایش دهد.

ربات جابه‌جایی جعبه

همچنین کاهش سرعت و دقت فرد در اثر خستگی هنگام جابه‌جایی و یا بارگذاری محصولات نیز از دیگر معایبی است که می‌تواند در بلند مدت هزینه‌های گزافی را به هر واحد تولیدی تحمیل کرده و آن را از چرخه رقابت حذف نماید.

مزایای استفاده از ربات جابه‌جایی

امروزه جابه‌جایی با استفاده از نیروی ربات به عنوان روشی با مزایای متعدد در نظر گرفته می‌شود. از مزایای ربات جابه‌جایی می‌توان به دقت و سرعت عملکرد بالا، کاستن از ضایعات و جلوگیری از توقف پیاپی خط تولید، خستگی ناپذیری، انعطاف پذیری و شعاع دسترسی بالا اشاره کرده.

این امر موجب شده است در کشورهای صنعتی و پیشرفته بالاترین نرخ استفاده از ربات‌های صنعتی در حیطه جابه‌جایی محصولات قرار گیرد. البته تنها ربات جابه‌جایی نیست که این وظیفه مهم را به عهده دارد. برخی از کمپانی‌های رباتیک، از جابه‌جا کننده‌های چرخ‌دار و هوشمند به عنوان وسیله نقلیه در بهینه‌سازی کارخانه‌ها نیز استفاده می‌کنند.

یکی از پیشگامان این امر، شرکت کوکا می‌باشد، که با داشتن چندین مدل روور (Rover) توانسته رضایت بسیاری از صاحبان کسب و کار در جهان را کسب کند. این روورها حرکت مشخصی دارند و معمولا با ربات‌های صنعتی در سلول رباتیک برای عملکرد بهتر سینک می‌شوند.

ربات جابه‌جایی ایرانی

صنعت رباتیک در ایران

در کشور عزیزمان ایران نیز با توجه به کاربرد گسترده ربات‌های صنعتی در حیطه جابه‌جایی مواد نظیر پالت گذاری، جابه‌جایی‌های سریع محصولات کوچک (Pick and Place) با استفاده از ربات‌های دلتا؛ امر رباتیک به خوبی در حال دنبال شدن است.

از ربات جابه‌جایی در صنایع مختلفی مانند تولید قطعات خودرو، تولید لوازم خانگی، بسته بندی مواد و بسیاری کاربردهای دیگر استفاده می‌شود.

تولیدکنندگان داخلی به استفاده از این روش نوین جهت باقی ماندن در شرایط رقابت روی آورده‌اند، و امید است در آینده‌ای نزدیک، بتوان صنعت ایران را از مشکلات اقتصادی دور کرد. برای اطلاع از انواع ربات جابه‌جایی و نحوه خرید آن، می‌توانید همین حالا با کارشناسان ما تماس حاصل کنید.

نمونه‌های جابه‌جایی اجسام با ربات

جابه‌جایی اجسام و مواد فلزی و غیر فلزی در صنعت امروز بسیار کاربردی بوده، و یکی از بحث‌های جدی و مهم می‌باشد. نمونه‌های استفاده از ربات جابه‌جایی را در ادامه معرفی خواهیم کرد، تا بتوانید اهمیت این موضوع را به خوبی تشخیص دهید.

ربات جابه‌جایی لوازم خانگی

معمولا برای انجام جابه‌جایی از نیروهای مختلفی استفاده می‌شود. اما زمانی که حجم کار، میزان ریسک کاری که انجام می‌شود و کنترل دقت انجام کار بالا می‌رود، برای دستیابی به بازدهی بیشتر با ریسک کمتر باید از تکنولوژی روز استفاده کرد.

صنعت رباتیک و به طور کلی ربات‌هایی که برای اجرای عملیات جابه‌جایی استفاده می‌شوند، بهترین و مناسب‌ترین راه حل این نوع عملیات می‌باشد.

ربات جابه‌جایی کیسه

یکی از پرکاربردترین استفاده‌ها از ربات جابه‌جایی و روورها، در صنایع تولیدی مادر است. این صنایع با تولید مواد اولیه و بسته‌بندی به صورت کیسه (غلات، مصالح ساختمانی، مواد غذایی، میوه و سبزیجات و...)، نسبت به ارسال آن به دیگر صنایع و بازار اقدام می‌کنند.

البته بسته به نوع کار، ربات‌ها قادر به برنامه ریزی شدن با کاربری‌های متفاوت هستند. گاهی جابه‌جایی با یک بگ گریپر انجام می‌شود گاهی با فشار یک کمپرسور که منجر به وکیوم می‌شود، گاهی نیز ممکن است کل فرآیند با نیروی یک آهنربا انجام شود.

ربات جابه‌جایی پالت

جابه‌جایی پالت نیز از انواع موارد استفاده از ربات جابه‌جایی است. این ربات کالاهایی را که روی پالت‌های چوبی گذاشته می‌شود، بلند کرده و با قرار دادن در محل حمل و نقل، به این فرآیند سرعت می‌بخشند.

پالت‌های چوبی وزن بسیار زیادی دارند، و حتی ممکن است یک پالت تکمیل شده وزنی بالغ بر 500 کیلوگرم نیز داشته باشد. این فرآیند به صورت سنتی توسط چندین نیوری انسانی و یا حتی خودروهای لیفت‌تراک انجام می‌شده است.

ربات جابه‌جایی خطوط تولید

جابه‌جایی در میان خطوط تولید از دیگر کاربردهای این نوع ربات‌ها است. به عنوان مثال در رابطه با خطوط تولید لوازم و قطعات خودرو، معمولا حجم قطعات فلزی بسیار بالا است، و به همین خاطر از ربات صنعتی استفاده می‌شود.

طراحی خط تولید با ربات جابه‌جایی

ربات جابه‌جایی با بلند کردن قطعات سنگین و حتی کوچک، و سپس انجام فرآیندهای دیگر توسط نیروی انسانی و یا سایر ربات‌ها، آن را در جای برنامه‌دهی شده قرار می‌دهد. این ربات‌ها در واقع کمک کننده به نیروی انسانی جهت تولید در تیراژ بیشتر با کیفیت بهتر هستند.

جابه‌جایی مواد غذایی

در بسیاری از صنایع غذایی، به دلیل حساس بودن این مواد، از ربات جابه‌جایی استفاده می‌شود، تا دخالت و تماس انسان به حداقل برسد. علاوه بر این، در تولید و بسته بندی مواد غذایی، سرعت همیشه حرف اول را می‌زند.

به همین خاطر، استفاده از ربات برای انجام فرآیند جابه‌جایی، می‌تواند بهره‌وری را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد، و حتی کیفیت محصولات بهتر شود، و تازگی مواد غذایی حفظ گردد.

جابه‌جایی مصالح ساختمانی

در ساخت و سازهای منازل، آپارتمان‌ها و ساختمان‌های صنعتی و دیگر پروژه‌ها، جابه‌جایی مصالح از مهمترین کارهای پایه‌ای است که باید انجام شود. پرت شدن مصالح روی سر کارگران و دیگر حوادثی که ممکن است در این بین رخ دهد از معایب این جابه‌جایی توسط نیروی کار است.

اگر بسیاری از این مراحل را مکانیزه شود و از ربات جابه‌جایی استفاده گردد، مطمئنا به پیشرفت کسب و کار کمک شایانی خواهد شد و از هزینه‌های اضافی و نیز هزینه‌های جانی جلوگیری می‌شود. ضمن اینکه سرعت انجام کار نیز به شدت بالا رفته، و از هدر رفتن مواد اولیه جلوگیری به عمل خواهد آمد.

ربات جابه‌جایی غلات

فرصتی طلایی برای همگام شدن با دنیای تکنولوژی

با اتوماسیون کردن خطوط تولید خود می‌توانید همگام با موج انقلاب صنعتی پیشرفتی چشمگیر در کسب و کار خود داشته باشید، و در این مسیر محکم‌تر و پایدارتر قدم بردارید. ربات کار توانسته با ارائه راه حل‌های اتوماسیون، و تامین تمام اجزا مورد نیاز رباتیک از بهترین برندهای جهانی، راه را برای این امر هموار سازد.

جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد ربات جابه‌جایی و یا خطوط تولید خود و کسب و کارتان، همین حالا با ما تماس بگیرید. کارشناسان ربات کار آماده پاسخگویی به سوالات و ابهامات شما در این زمینه هستند.