Smart Slider 3 Module

Banner_Recruitment_06.png

کاربرد نقاشی در صنایع تولیدی

بسیاری از شرکت‌ها پس از انجام فرآیندهای تولیدی، نسبت به بهبود ظاهر و زیباسازی محصول اقدام می‌کنند. علاوه بر نقاشی برخی از این محصولات نیاز به پاشیدن مواد دیگر، مانند کوتینگ، ورنی، آستر و... را نیز دارند، که این فرآیند اکثرا توسط نیروی انسانی انجام می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع کاربردهای نقاشی و نقاشی رباتیک آشنا کنیم.

روش انجام نقاشی صنعتی

اهمیت استفاده از نقاشی رباتیک در صنعت

با توجه به حساس و طاقت‌فرسا بودن عملیات نقاشی، همواره این امکان وجود دارد که با افزایش ساعات کاری از دقت و سرعت نیروی انسانی کاسته و کیفیت تولید نیز دچار افت شود. ربات‌های صنعتی با توانایی کنترل زاویه، سرعت و شدت پاشش رنگ بر روی سطوح مختلف از یک طرف، و خستگی ناپذیری آنها از طرف دیگر می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در افزایش کیفیت نهایی محصول داشته باشند.

به همین دلیل است که نقاشی رباتیک توانسته جایگاه ویژه‌ای در بین صنایع پیدا کند. استفاده از روش نقاشی رباتیک علاوه بر افزایش کیفیت، حجم تولید را نیز افزایش می‌دهد.

روش انجام نقاشی رباتیک

از سوی دیگر با توجه به خطرناک بودن محیط نقاشی برای نیروی انسانی و امکان بروز انواع بیماری‌ها از جمله سرطان و بیماری‌های ریوی، امروزه تولید کنندگان حرفه‌ای با استفاده از ربات‌های صنعتی تماس مستقیم نیروی انسانی خود را با اتاقک‌های رنگ به حداقل رسانده‌اند.

مزایای استفاده از نقاشی رباتیک

به طور کلی برخی از مزایای ربات‌های صنعتی نقاشی شامل موارد زیر می‌باشد:

  • حفظ سلامتی نیروی انسانی با کاستن از تماس مستقیم آنها با اتاقک رنگ
  • کاستن از میزان ضایعات و بالا بردن کیفیت محصول نهایی
  • افزایش سرعت و بهره‌وری در تولید
  • افزایش ساعات کاری با هدف بالا بردن سطح تولید

استفاده از ربات صنعتی برای نقاشی هنری

البته نقاشی رباتیک نیازمند تجهیزات خاصی است، تا بتوان به یک میزان دقت و زیبایی و کیفیت رنگ در کار دست یافت. این تجهیزات بطور خلاصه شامل یک بازوی ربات ضد انفجار، اسپری رنگ، پمپ دنده‌ای، منیفولدهای تغییر رنگ، شیرهای برقی، مبدل‌ها و تنظیم کننده‌های فشار و چندین مورد دیگر می‌باشند.

معرفی نقاشی رباتیک خودرو

نقاشی خودرو بخشی مهم از فرآیند تولید انواع خودروها و یا صافکاری و رنگ آن‌ها می‌باشد. در گذشته در بخش تولید، این کار توسط نیروی انسانی صورت می‌پذیرفت. اما در دنیای صنعت کنونی با توجه به خطاهای انسانی و مشکلات و آسیب‌هایی که به نیروی انسانی وارد می‌شود، استفاده از صنعت و تکنولوژی نوین امری کاملا ضروری به نظر می‌رسد.

نقاشی رباتیک خودرو می‌تواند تیراژ تولید را تا حد چشمگیری افزایش دهد، و کیفیت محصولات را بسیار بالا ببرد. علاوه بر این، برای خط رنگ پاشی یا مواد پاشی، نیازی به نیروی انسانی نخواهد بود و می‌توان از این افراد در بخش‌های دیگر استفاده کرد.

استفاده از ربات صنعتی برای نقاشی بدنه خودرو

در تولید محصولات با کیفیت و با رنگ آمیزی بسیار عالی خودروها، فراری یکی از مشهورترین تولید کنندگان خودرو است. این شرکت از روشی جدید برای رنگ آمیزی خودروهای خود خبر داده است، که این امر توسط بخش رباتیک پاشش رنگ انجام می‌شود.

به گفته ماتئو گاندینی، رئیس بخش فروش فراری در انگلیس، علاوه بر کاهش یافتن هزینه‌ها، کیفیت خودروها نیز بسیار بهتر شده است. کیفیت رنگ آمیزی در ساختن خودروها از اصلی‌ترین پایه‌های تولید است. روش نقاشی رباتیک فراری، اجازه پاشش 61 رنگ ترکیبی از پوشش رنگ متالیک همراه رنگ‌های براق و مات در این شرکت را می‌دهد.

ربات کار فناوری‌های مختلفی را، برای حل چالش‌های مرتبط با دست یافتن به کیفیت ممتاز رنگ پایانی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. علاوه بر این، تیم متخصص ما با سنکرون چند بازوی رباتیک در اندازه‌ها و پیکربندی‌های مختلف، برای هر نوع کاربردی نقاشی رباتیک می‌تواند ارائه دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل کنید.

استفاده از ربات صنعتی در نقاشی فراری

آشنایی با ویژگی‌های یک ربات مخصوص نقاشی

ربات‌های صنعتی، جدا از نوع کاربرد خود دارای ویژگی‌های مختلفی هستند. نقاشی رباتیک نیز با استفاده از ربات‌های صنعتی انجام می‌شود، و به همین خاطر باید بدانید که هنگام خرید ربات صنعتی به چه نکاتی باید دقت داشته باشید. از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در ربات‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد، می‌توان به طور کلی به موارد زیر اشاره کرد.

محورهای کنترلی

برای دسترسی به هر نقطه دلخواه در یک صفحه، دو محور حرکتی و در فضا سه محور حرکتی مورد نیاز است. اگر کنترل کامل بر روی بند آخر بازوی رباتیک بخواهیم سه محور دیگر نیاز داریم. ربات‌های صنعتی اغلب دارای 6 محور حرکتی هستند، که به دلایل تجاری در برخی موارد و کاربردها این تعداد تغییر می‌کند. معمولاً به محورهای کنترلی درجه آزادی نیز گفته می‌شود.

استفاده هنری از ربات صنعتی

حجم قابل بارگیری Payload

مانند هر ماشین دیگری، ربات‌های نیز دارای حجم بارگیری یا Payload هستند. به حجمی که می‌تواند بازوی یک ربات بلند کند، و دچار آسیب نشود (و به دیگر اجزای ربات آسیبی نرسد) حجم بارگیری گفته می‌شود. البته در مورد نقاشی رباتیک حجم بارگیری زیاد مد نظر نیست، زیرا ابزارهای مورد استفاده در نقاشی وزن زیادی ندارند.

به حجم قابل بارگیری، ظرفیت وزنی ربات نیز می‌گویند. ظرفیت وزنی ربات تنها در رابطه با حجم ابزارهای خارجی نیست، و ماکزیمم وزن ابزار و قطعاتی است که با بند نهایی بازو قابل جا به جایی است. (این حرکت نباید به دقت و سرعت ربات لطمه یا صدمه‌ای وارد کند).

محدوده کاری ماکزیمم (Max Reach)

محدوده کاری ماکزیمم یا نهایت دسترسی، به شعاع دسترسی بازوی رباتیک گفته می‌شود. این محدوده تمام حاشیه‌های اطراف ربات است، که بازو می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد.

ربات صنعتی کوکا در حال نقاشی هنری

دقت تکرار

در فرآیند نقاشی رباتیک و پاشش مواد، معمولا دقت تکرار پروسه بسیار مهم است. این ویژگی نه تنها برای استفاده روی قطعات دیگر اهمیت دارد، بلکه ممکن است برخی از نقاط نیاز داشته باشد دو یا حتی سه بار رنگ پاشی شود. در صورتی که ربات نتواند دقت کافی را داشته باشد، کیفیت محصولات یکسان نخواهد بود، و یا لایه‌های رنگی یک دست نخواهد شد.

سرعت

ماکزیمم سرعت هر یک از محورها نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که مد نظر گرفته می‌شود. سرعت حرکت بازو نباید باعث لرزش آن و خراب شدن فرآیند شود. به همین خاطر باید در هنگام خرید ربات صنعتی به سرعت هر محور نیز توجه کافی شود.

خرید ربات صنعتی از معتبرترین شرکت رباتیک ایران

تجربه گسترده ربات کار می‌تواند در دستیابی شما به کیفیت تولید و برطرف ساختن چالش‌های مربوط به تولید و نقاشی رباتیک کمک موثری باشد. ربات کار، معتبرترین و قدیمی‌ترین شرکت ایرانی فعال در زمینه رباتیک است. جهت خرید ربات صنعتی، تامین قطعات، راه‌اندازی سلول رباتیک، تعمیرات، بهینه‌سازی خط تولید و آموزش رباتیک می‌توانید با ما تماس بگیرید.

ربات صنعتی در نقاشی قطعات خودرو

همچنین اگر قصد سرمایه‌گذاری در زمینه صنعت را دارید، و یا ایده‌هایی دارید که تا به حال محقق نشده است، تیم کارشناسی ربات کار در این زمینه می‌تواند راهنمای بسیار موثری برای شما عزیزان باشد. همین حالا با ما تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان ربات کار بهره‌مند شوید.