امروزه ظهور تکنولوژی­های مختلف کلیه­ ی بخش­های صنعتی را دچار دگرگونی نموده است. صنعت پرسکاری و فرم دادن به قطعات فلزی نیز از این امر مستثناء نبوده و طی سالیان گذشته دچار دگرگونی­ های اساسی در روش تولید شده است.

جا­به ­جایی ورق­های فلزی به داخل پرس توسط نیروهای انسانی از جمله طاقت­ فرساترین و در عین حال خطرناک ­ترین شیوه­ ها جهت تولید محصول می­ باشد.

آسیب ­های جبران ناپذیر از جمله قطع عضو در اثر لحظه­ ای غفلت و یا کندی سرعت تولید از جمله عیوبی است که تولید کنندگان حرفه ­ای را مجاب نموده است از روش­های سنتی تولید فاصله گرفته و تعامل مستقیم نیروی انسانی و دستگاه پرس را به حداقل برسانند.

ربات­های صنعتی با انتقال ورق­های خام به داخل دستگاه پرس و یا انتقال ورق­ها از یک دستگاه پرس به دستگاه مجاور در خطوط تولید پیوسته، توانسته­ اند به خوبی جایگاه خود را در این عرصه پیدا و نقش انکار ناپذیر خود را در بهبود بهره ­وری تولید ثابت نمایند.

نصب و راه­ اندازی خطوط تولید رباتیک در صنایع پرسکاری یکی از تخصصی­ ترین و پرجزییات ­ترین موارد راه ­اندازی خطوط رباتیک می ­باشد که مستلزم طراحی­های دقیق گریپر و فیکسچر و شبکه نمودن ربات­ها با دستگاه پرس می ­باشد.

شرکت ربات کار با تجربه ی نصب و راه اندازی خطوط تولید رباتیک پرسکاری آماده خدمت رسانی به تولید کنندگان محترم میباشد.

 

 

پرسکاری
چرا پرسکاری رباتیک ؟
پرسکاری جهت فرم دهی و شکل دهی به ورق ها و اجسام از طریق اعمال فشار Press جهت ساخت قطعات و کاربردهای متنوع در فلزات مختلف شامل سوراخ کاری و کشش مواد، خم کاری و حکاکی و یا پرچ زنی و برش زدن بخش های اضافی و جفت کردن قطعات متفاوت به یکدیگرمیباشد. از جمله کاربردهای فراوان این عملیات را در صنایع مختلف مانند ماشین سازی، قطعه سازی، ساخت هواپیما، مبلمان، قالب دهی و ... می توان نام برد. در این کار که روش های مختلفی برای استفاده از آن به کارگرفته می شود، گاهی از اعمال نیروی دست اپراتور جهت استفاده از فشار بر قطعه کار استفاده می شود، هر کدام از این روش ها معایب خود را دارند و البته در ادامه روش های به روز و عالی را معرفی خواهیم کرد.

 

انواع پرسکاری
 

انتخاب نوع پرسکاری و ماشین آلات مربوط به آن به عوامل زیادی از جمله فرم، برش و سختی مواد بستگی دارد.

پرس مکانیکی
 پرس مکانیکی از دیگر روش های پرس است که فرایند تعمیر و نگهداری و آلودگی صوتی زیاد از جمله معیاب آن است که با روش های نوین قابل رفع میباشد.

پرس هیدرولیکی
در این روش سیلندرهای هیدرولیکی، نیروی پرس را تامین می کنند. سرعت پایین حرکت کورس، هزینه های بالا، مصرف انرژی بالا، ابعاد و اندازه بزرگ از جمله معایب این روش میباشد.

پرس پنوماتیکی
در این نوع از پرسکاری از هوای فشرده جهت اعمال فشار استفاده می شود و مزایا و معایب خاص خودش را دارد.

سرعت بالاتر، ابعاد و وزن پایین تر و کنترل پذیری بیشتر نسبت به پرسکاری هیدرولیک را دارد. اینکه کاربرد پرس های پنوماتیکی در تناژ پایین است نیز از معایب این روش است.

در بحث های بالا انواع پرس و ماشین های آنها را مورد بررسی قرار دادیم و به معایب هر کدام اشاره ای داشتیم. حال به بررسی و معرفی روشی ایده آل جهت برطرف نمودن این معایب و استفاده حداکثری از این روش ها میپردازیم.

پرسکاری رباتیک
یکی از کاربردی ترین و جذاب ترین خطوط تولید رباتیک در صنایع پرسکاری میباشد. این خطوط پرسکاری رباتیک مستلزم طراحی های بسیار دقیق فیکسچر و گریپر و شبکه کردن ربات ها با تجهیزات پرسکاری میباشد. سرعت پرسکاری با طراحی رباتیک بسیار بالا رفته و کیفیت و بازدهی خط تولید به شدت مورد توجه است.

✅ امکان کنترل پذیری ماشین آلات

✅بهینه کردن فضای کار مورد استفاده

✅ کاهش هزینه نگهداری، مصرف انرژی و نیز آلودگی صوتی

✅ بالا بردن تناژ کار و ...

 از همه مهم تر ...

✅ کاهش ایجاد آسیب دیدگی نیروی کار
 از جمله خلاصه مزایای استفاده از خط تولید پرسکاری رباتیک است. هنوز هم با وجود آموزش های لازم و خبره بودن نیروی کار، بر اثر یک سهل انگاری می توان صدمات جبران ناپذیری به سلامت فرد و نیز نحوه کارکرد دستگاه ها وارد آید، بنابراین از این جهت نیز راه اندازی خطوط رباتیکی از بهترین و به روزترین روش ها می باشد. جهت دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد راه اندازی و استفاده از خطوط رباتیک، هزینه ها و مزایای آن و هر آنچه که در این مسیر نیاز دارید با ربات کار تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

نمونه پروژه های انجام شده در زمینه پرسکاری توسط شرکت رباتیک ربات کار
✅راه اندازی خط پرس رباتیک

✅راه اندازی خط پرس G2 رباتیک

✅جا به جایی قطعات خودرو

✅گذاشتن و برداشتن تقویت ستون جلو به گلگیر داخلی پژو 206

✅هر کدام از خط ها شامل یک پرس 800 تن و دو ربات

این پروژه در سال 1396 انجام شده است.

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی با شماره های ذیل تماس بگیرید، شرکت ربات کار آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان در زمینه خطوط تولید رباتیک میباشد.